Aerobaltic 2021

19 września 2021

Przeszło rok zbierałem się, żeby znowu napisać coś lotniczego. Dzieje się bardzo dużo i po prostu brakuje mi już na to czasu, ale postaram się wrócić chociaż do krótkich relacji z pokazów lotniczych. Zatem zacznijmy od Gdyni!

Ten sezon lotniczy był już o niebo lepszy niż poprzedni. W Europie odbyło się już sporo dużych imprez lotniczych, które ściągnęły tysiące ludzi na pokazy. Po wielkim sukcesie air show w Lesznie, przyszła kolej na kolejne pokazy w Gdyni. Było to drugie wielkie lotnicze wydarzenie w Polsce, które odbyło się w dniach 21-22 sierpnia.

Piękna, słoneczna pogoda w dwa dni trwania imprezy przyciągnęła na lotnisko w Gdyni 40.000 widzów. Nie ma się czemu zresztą dziwić, bo ludzie byli już spragnieni tego typu wydarzeń, a zarazem organizatorzy zadbali o to, żeby pokazy stanęły na światowym poziomie. Ciężko wyróżnić gwiazdę tegorocznej edycji, bo przez cały dzień było naprawdę mnóstwo świetnych prezentacji w powietrzu, ale na pewno odnotować należy udział Zespołu Akrobacyjnego Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii – Red Arrows, która lata w formacji na 9 samolotów BAE Hawk. Na takich samych maszynach latają również Finowie, którzy stawili się formacją Midnight Hawks, latającą na cztery samoloty.

Ucztą dla oka były pokazy dynamiczne współczesnych samolotów bojowych. Na niebie zaprezentował się F-16 należący do Tureckich Sił Powietrznych, JAS 39 Gripen – ze Szwecji, oraz Dassault Rafale – z Francji. Zabraknąć oczywiście nie mogło Polskich Sił Powietrznych, które prezentowały się m.in. samolotami Orlik, odrzutowymi Iskrami latającymi w parze, czy niedzielną niespodzianką przelotem dwóch samolotów MiG-29.

Długo wyczekiwanym momentem był dynamiczny pokaz samolotów Lim. Odrestaurowane maszyny długo czekały na to, żeby wspólnie mogły się pokazać na polskim niebie, ale w końcu się udało. Dwie zabytkowe już maszyny wspierane były prze Artura Kielaka, który dołączył do wspólnego pokazu. Wspomnieć należy również Grupę Akrobacyjną Żelazny oraz Łukasza Czepielę, który w tym roku lata niemalże na każdej mniejszej i większej imprezie lotniczej oraz na wielu innych wydarzeniach, które odybwają się w naszym kraju.

Lotos Gdynia Aerobaltic, przez ostatnie kilka lat stał się wydarzeniem, które ściąga już nie tylko widzów z Polski. Ilość atrakcji lotniczych dorównuje dużym wydarzeniom w Europie i jest naprawdę świetną imprezą, która rośnie w siłę i jeśli organizatorzy nie zwolnią, będzie naprawdę kapitalnym wydarzeniem w najbliższych latach.